Aθλητικά Nέα«Μπαμ» της Εφές μέσα στη Βαρκελώνη

«Μπαμ» της Εφές μέσα στη Βαρκελώνη

Με εμφατικό τρόπο έκανε… σεφτέ στη φετινή Ευρωλίγκα η Αναντολού Εφές! Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε… πάρτι στη Βαρκελώνη, όπου Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός γνώρισαν βαριές ήττες, επικρατώντας 89-85 της Μπαρτσελόνα, για την πρώτη της νίκη (1-5). Σε μεγάλη ημέρα η τριάδα Στίματς (22π.), ΜακΚόλουμ (21π.) και Λέντο (21π.) για τους Τούρκους, ενώ από τους «μπλαουγκράνα» πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεραφέν με 19 πόντους, ενώ ο Ερτέλ πλησίασε το νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 9 ασίστ.

Εντυπωσιακή με το «καλημέρα» ήταν η Εφές, με αποτέλεσμα να πάρει σοβαρό προβάδισμα από νωρίς (11-19) και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (15-26). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μία απόσταση… ασφαλείας μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (31-40), με την Μπαρτσελόνα να δείχνει… σφυγμό (35-40), αλλά τον Λέντο να στέλνει την ομάδα του με το +7 (35-42) στα αποδυτήρια. Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Περάσοβιτς και στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (41-51).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί πίεσαν με τους Οριόλα και Σεραφέν, πλησιάζοντας στο -4 (53-57). Όμως και πάλι, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους «καυτούς» ΜακΚόλουμ και Λέντο για το +12 (55-67), με τον Ερτέλ να διαμορφώνει με δύο βολές το 57-67. Η Εφές όχι μόνο συντηρούσε σταθερά το διψήφιο προβάδισμά της και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά το έφτασε ακόμη και στο +15 (61-76) και παρά την –αργοπορημένη- αντίδραση των γηπεδούχων, πήρε τη νίκη με το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 57-67, 85-89.