Aθλητικά Nέα«Μπαμ» της Άλμπα μέσα στο Μιλάνο και… δώρο στον Παναθηναϊκό!

«Μπαμ» της Άλμπα μέσα στο Μιλάνο και… δώρο στον Παναθηναϊκό!

Φοβερή παράσταση μέσα στο Μιλάνο από την Άλμπα! Η ομάδα του Ρενέσες εκμεταλλεύτηκε την… απουσία της άμυνας της Αρμάνι, επικρατώντας 102-96 και ρίχνοντάς την στο 11-12. Από την άλλη, οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 8-15, ενώ είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Έρικσον να ήταν κορυφαίος με 22π. Για την ομάδα του Μεσίνα, ξεχώρισαν οι Μίτσοβ και Σκόλα με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η Αρμάνι ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο του ματς στην αρχή του, έχοντας σταθερά το προβάδισμα (13-5), μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Άλμπα αντέδρασε με τον Σίβα και πέρασε μπροστά (13-14), με τον ρυθμό του παιχνιδιού να ανεβαίνει κατακόρυφα και το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους Γερμανούς με το υπέρ τους 25-27.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ιταλοί έκαναν την ανατροπή και πέρασαν ξανά μπροστά (31-27), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με απανωτά τρίποντα του Έρικσον και να πηγαίνουν στο +7 (33-40), στο 15’. Η αντίδραση της Αρμάνι ήρθε με Νέντοβιτς και Μίτσοβ για την ισοφάριση (43-43), με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 45-45.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια, όπου στο τέλος της τρίτης περιόδου η Άλμπα ήταν μπροστά (73-75). Δυνατά ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα και με τον «ζεστό» Έρικσον πήγε στο +13 (75-88), το οποίο διατήρησε (77-90) μέχρι το 33’. Εκεί, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρη τον Ροντρίγκεθ έκαναν αρχικά ένα 8-0 (85-90), ενώ με τον Μίτσοβ πλησίασαν στο καλάθι (91-93), στο 38’. Ωστόσο, η Άλμπα δεν… πτοήθηκε και με τον Χέρμανσον πήγε στο +7 (91-98), στα 52’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες του Ρενέσες ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πήραν τη νίκη με το τελικό 102-96!

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 45-45, 73-75, 96-102