Aθλητικά NέαΜπαλοτέλι για τίτλο (vid)

Μπαλοτέλι για τίτλο (vid)

Ο Μάριο Μπαλοτέλι οδήγησε τη Νις σε νίκη 2-1 κόντρα στη Ντιζόν και στο +4 από τη Μονακό (παίζει το βράδυ με τη Λιόν) και στο +7 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Σούπερ-Μάριο είναι εδώ και βοηθά τη Νις στην πρωταθληματική πορεία που κάνει φέτος στο γαλλικό πρωτάθλημα. Με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο μέρος και με ένα γκολ στην εκκίνηση του β’ μέρους ο Ιταλός στράικερ χάρισε μία δύσκολη νίκη στη Νις απέναντι στη Ντιζόν. Η ομάδα του Φαβρ έφτασε τους 43 και έχει τέσσερις περισσότερους από τη Μονακό που παίζει με τη Λιόν το βράδυ (21:45) και επτά από την Παρί, μεγαλώνοντας την διαφορά από την απερχόμενη πρωταθλήτρια.

Στο 31ο λεπτό ο Πλεά, κέρδισε πέναλτι από τον Αμπντελχαμίντ και ο Μπαλοτέλι στο 32ο λεπτό το αξιοποιεί για ν’ ανοίξει το σκορ. Όμως η Ντιζόν με τον ίδιο τρόπο έφερε το παιχνίδι στα ίσια από την άσπρη βούλα, με πέναλτι που παραχώρησε ο Σουκέ και αξιοποίησε στο 37’ ο Ταβάρες για να γίνει το 1-1. Ο δεξιός μπακ της Νις ρέφαρε στο 50’ αφού έβγαλε ασίστ για τον Μπαλοτέλι στο 50’ με ένα παράλληλο γύρισμα με τον Ιταλό (από αντικανονική θέση ωστόσο) να γράφει το 2-1.

Στο ματς που δεν διεξήχθη χθες λόγω ομίχλης κι έγινε το μεσημέρι, η Καέν επικράτησε της Μετς με 3-0 με τα γκολ των Καραμόχ (20’), Σαντινί (61’) και του Παπέ Σανέ (93’) να δίνουν μια σπουδαία νίκη και να τη στέλνουν στους 18 βαθμούς.