Aθλητικά Nέα«Ατσάλινη» Μακάμπι υπέταξε τη Χίμκι!

«Ατσάλινη» Μακάμπι υπέταξε τη Χίμκι!

Πιο δυνατά μπήκε η Χίμκι στο παιχνίδι, όπου μετά το αρχικό 5-10, έφτασε στο +7 (11-18), στα μισά. Στη συνέχεια, η Μακάμπι αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι (18-20), με τους Γιόβιτς και Σβεντ να στέλνουν τους Ρώσους στο +8 (20-28), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +10 (20-30), αλλά οι Ρέινολντς και Μπράιαντ έφεραν την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο καλάθι (31-33), στα μισά. Ωστόσο, στη συνέχεια η Χίμκι πήρε ξανά τα ηνία, όπου αρχικά με ένα 8-0 πήγε στο +11 (31-42), ενώ με τον Τίμα έφτασε ακόμη και στο +13 (34-47), με τον Αβντίγια να διαμορφώνει το 36-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο μέρος η Μακάμπι, καθώς μέσα από την άμυνά της έτρεξε ένα 12-0 στο πρώτο τρίλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα (48-47). Η αντίδραση της Χίμκι ήρθε με Σβεντ και Γερέμπκο (50-53), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με Τζάκσον, το ματς παρέμεινε ντέρμπι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο 60-60.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (72-70) και τον Μπούκερ να ισοφαρίζει (77-77), στο 39’. Η επόμενη επίθεση πήγε στον Μπράιαντ, ο οποίος έβαλε μπροστά (79-77) τη Μακάμπι, η οποία στη συνέχεια έβγαλε τις άμυνες και πήρε τη νίκη με το τελικό 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-47, 60-60, 80-77