Aθλητικά NέαΑταλάντα από τα... περσινά, παρέσυρε τη Ρόμα!

Αταλάντα από τα… περσινά, παρέσυρε τη Ρόμα!

Παίρνει… μπρος η Αταλάντα! Παρότι δεν είχε ξεκινήσει καλά στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι δείχνει να συνέρχεται! Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Γιουβέντους, η Αταλάντα διέλυσε με ανατροπή και σκορ 4-1 την Ρόμα, πλησιάζοντας την τετράδα στους τρεις βαθμούς.

Κατάρρευση για την Ρόμα που προηγήθηκε στο δεκάλεπτο, ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος αλλά έγινε έρμαιο στις ορέξεις των γηπεδούχων στην επανάληψη.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Ρωμαίους, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Μκιταριάν σέρβιρε στον Τζέκο το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ήλεγχαν το ματς και διαχειρίζονταν άψογα το προβάδισμά τους με το οποίο πήγαν και στα αποδυτήρια. Ωστόσο, αυτό που ακολούθησε στο δεύτερο μέρος δεν θα μπορούσε να το σκεφτεί ούτε ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που άφησε ξανά εκτός αποστολής τον αρχηγό και ηγέτη Πάπου Γκόμες, ούτε και ο πιο… αισιόδοξος οπαδός των μπεργκαμάσκι.

Ίλιτσιτς και Παλομίνο μπήκαν στο ματς στην ανάπαυλα και ανέβασαν κατακόρυφα την εικόνα της Αταλάντα, με τον πρώτο να σερβίρει αρχικά στο 59′ στον Ζαπάτα την ισοφάριση και έντεκα λεπτά αργότερα την ανατροπή που… υπέγραψε ο Γκόζενς! Ο νεοεισελθόντας Μουριέλ στο 72ο λεπτό πέρασε και τον Μιράντε για το 3-1, με τον Ίλιτσιτς με ωραίο σόλο και άψογο τελείωμα στο 85ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ!