Aθλητικά NέαΆσπρος σίφουνας… Ρεάλ διέλυσε τη Χίμκι!

Άσπρος σίφουνας… Ρεάλ διέλυσε τη Χίμκι!

Με… φόρα μπήκε στη «διαβολοβδομάδα» η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς έχοντας τρομερά επιθετικά κέφια συνέτριψε 104-76 τη Χίμκι, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 5-4 και να ρίξει τους Ρώσους στο 6-3.

Πέντε παίκτες της «βασίλισσας» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ράντολφ να ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, τους Καμπάτσο και Ταβάρες να είχαν από 15π. και τους Κάρολ και Μίκι από 13π.

Από το σύνολο του Κουρτινάιτις, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρέιμερ με 14 πόντους, με τους Σβεντ και Γκιλ να είχαν από 12π. ο καθένας.

Εξαιρετικό ρυθμό από νωρίς είχε το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ ορεξάτες στην επίθεση και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είχε τη Ρεάλ στο +6 (31-25). Μόλις στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η «βασίλισσα» πήγε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (38-25) και με την άμυνα της Χίμκι να ήταν εντελώς… απούσα, οι παίκτες του Λάσο σκόραραν όποτε ήθελαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό +23 (65-42).

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στο +37 (81-44), στο 25’, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει με το εμφατικό 92-56. Όπως είναι φυσικό, οι παίκτες του Λάσο έριξαν τις… στροφές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 104-76.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 65-42, 92-56, 104-76