Aθλητικά Nέα«Άσος» από… ημίχρονο η Βαλένθια!

«Άσος» από… ημίχρονο η Βαλένθια!

Την πρώτη της νίκη μετά την επανέναρξη του ισπανικού πρωταθλήματος κατέγραψε σήμερα η Βαλένθια, η οποία επιβλήθηκε αρκετά άνετα της Οσασούνα με 2-0 μέσα στο «Μεστάγια», για την 30η αγωνιστική της Primera Division.

Οι «νυχτερίδες» κατάφεραν και «καθάρισαν» την νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν για πρώτη φορά μόλις στο 3’ με τον Ροντρίγκο Μορένο, αλλά το τέρμα του 29χρονου επιθετικού ακυρώθηκε με τη χρήση VAR για οφσάιντ…

Ωστόσο, αυτό δεν απέτρεψε την Βαλένθια από το να σκοράρει ξανά μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, με το τέρμα του Γκέδες -μετά από φοβερή ατομική ενέργεια κι αφού πέρασε τρεις αντιπάλους- αυτή την φορά να μετράει κανονικά, παρότι υπήρξε κι εδώ «τσεκάρισμα»!

Ενώ λίγο μετά το ημίωρο ο σκόρερ των γηπεδούχων φρόντισε να κλέψει από τον Γκαρσία, να βγει ταχύτατα στην αντεπίθεση και να «σερβίρει» το 3-0 για τον Μορένο, που σκόραρε για τέταρτη φορά φέτος.

Η ομάδα της Παμπλόνα δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι, αφού παρότι βελτιώθηκε κάπως στην επανάληψη ο Αντριάν με κεφαλιά στο 53’ και ο Όιερ επίσης με κεφαλιά στο 71ο λεπτό «σπατάλησαν» τις ευκαιρίες για να μειώσουν έστω και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς.