Aθλητικά Nέα«Άσο» από… ημίχρονο η Ισπανία, νέα ισοπαλία για τη Γερμανία

«Άσο» από… ημίχρονο η Ισπανία, νέα ισοπαλία για τη Γερμανία

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ισπανία το παιχνίδι με αντίπαλο την Ουκρανία, όπως μαρτυράει ξεκάθαρα και η τελική της επικράτηση με 4-0, χάρη στην οποία οι «φούριας ρόχας» ανέβηκαν στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου στο Α’ γκρουπ του νέου Nations League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ράμος, με τον αρχηγό της Ισπανίας να «πιάνει» στα γκολ με την εθνική τον Ντι Στέφανο, φτάνοντας με τα δύο σημερινά με πέναλτι μόλις στο 3’ και κεφαλιά «οβίδα» στο 29’ τα 23!

Ενώ η… σεμνή τελετή έλαβε πρόωρο τέλος τρία λεπτά μετά, όταν με πολύ ωραία ατομική ενέργεια ο Φατί σκόραρε κι έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Ισπανίας, σε ηλικία 17 ετών και 311 ημερών… Για να έρθει ο Φεράν Τόρες στο 84ο λεπτό και να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ελβετία και Γερμανία ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, αποτέλεσμα το οποίο αφενός αδικεί τους γηπεδούχους που ειδικά στην επανάληψη ήταν σαφώς καλύτεροι, αφετέρου επιβεβαιώνει πως η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ δεν βρίσκεται σε… καλό φεγγάρι, παρότι της λείπουν οι διεθνείς της Μπάγερν Μονάχου.

Η Γερμανία προηγήθηκε σχετικά νωρίς στην αναμέτρηση, με το έξυπνο τελείωμα του Γκιντογκάν, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ζόμερ, στο 14ο λεπτό. Ωστόσο, σταδιακά η Ελβετία άρχισε να «ανεβάζει στροφές» και θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση στο 42’, αλλά το σουτ του Σεφέροβιτς σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Λένο…

Αντιθέτως, από το… πουθενά και την ωραία ενέργεια του Εμπολό, ο Βιντμέρ σκόραρε για το 1-1 λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, για να ακολουθήσει μπαράζ χαμένων ευκαιριών από τους συμπαίκτες του, κυρίως από τον Τζάκα, αλλά και τους Στέφεν-Τσούμπερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι τέλους και να αφήνει τα «πάντσερ» χωρίς νίκη στη διοργάνωση για έκτο σερί ματς.