Aθλητικά NέαΑρουαμπαρ–Ένα και να καίει!

Αρουαμπαρ–Ένα και να καίει!

Δεν κατέστη δυνατόν να μεταδοθεί ζωντανά ο αγώνας της ΑΕΛ κόντρα στην Προγκρές από την Cytavision, αφού σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, υπήρξε τεχνικό πρόβλημα και η σύνδεση έγινε στο 60ο λεπτό. Όπως και να’ χει, η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 επί της ομάδας του Λουξεμβούργου και πλέον μετρά αντίστροφα για τον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (20:00).

Στο πρώτο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι στάθηκαν άτυχοι σε δύο φάσεις αφού ο Αρτούρ και ο Λαφράνς σημάδεψαν το δοκάρι στο 3ο και 31ο λεπτό αντίστοιχα. Σύμφωνα πάντα με την UEFA, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΛ μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας από το πρώτο μέρος. Το γκολ για τους γαλαζοκίτρινους πέτυχε στο 66’ ο Αραουμπαρένα με πλασέ μετά από ασίστ του Αϊρόσα, ενώ ο Ισπανός ήταν άτυχος έξι λεπτά αργότερα όταν η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Η κυπριακή ομάδα έλεγχε το παιχνίδι και αναμένει πλέον τον επαναληπτικό αγώνα της ερχόμενης βδομάδας για να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκρισης.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Προγκρές (Πάολο Αμόντιο): Σινγκέρ, Τιλ, Σνάιντερ, Φρανσουά, Βάτσκα (75′ Βόγκελ), Φερίνο, Λαφόν (76′ Σοάρες), Μ. Τιλ, Κάραχερ, Μάρκες, Καραπετιάν (86′ Σούλι).

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Μίτρεα, Λαφράνς, Αβραάμ, Σασί, Νικολάου, Σοάρες, Μπενίτεθ (80′ Μέσκα), Αρτούρ (69′ Ιρένε), Αρουαμπαρένα (88′ Ηλία).

Το live του αγώνα!

2′ Διώχνει ο Αβραάμ πριν περάσει η γραμμή την μπάλα.

4′ Δοκάρι για την ΑΕΛ σε κεφαλιά του Αρτούρ.

12’ Εξαιρετική απόκρουσε από τον Βοζίνια σε σουτ του Τιλ.

18′ Σουτ του Καραπετιάν στην εξωτερική των δικτύων.

29′ Καλό σουτ του Σοάρες μόλις άουτ.

31′ Δοκάρι για την ΑΕΛ με προβολή του Λαφράνς μετά από κόρνερ.

35′ Κρατά μπάλα η γηπεδούχος ομάδα.

36′ Σουτ από τον Σάσι, απέκρουσε ο Σινγκέρ.

45+1′ Ημίχρονο στο παιχνίδι.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

65′ Κεφαλιά του Σασί αποκρούει ο Σίνγκερ

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ!! Ο Αρουαμπαρένα με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους!

72′ Δοκάρι για την ΑΕΛ από κεφαλιά Αρουαμπαρένα.

85′ Σουτ του Ιρένε πάει άουτ.

90+1′ Πλασέ του Ηλία, λίγο έξω.

90+3′ Τέλος του αγώνα!