Aθλητικά NέαΑρμάνι Μιλάνο για… οκτάδα, «πάτησε» τη Φενέρμπαχτσε

Αρμάνι Μιλάνο για… οκτάδα, «πάτησε» τη Φενέρμπαχτσε

Από το καλό στο καλύτερο βαδίζει η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία ποδοπάτησε τη Φενέρμπαχτσε στην Ιταλία (87-74) και πανηγύρισε την 3η διαδοχική νίκη της (3-1).

Επιβλητική η ομάδα του Μεσίνα, από την οποία διακρίθηκαν οι Ροντρίγκεθ (22 πόντοι, 5 ασίστ), Γκουντάιτις (17 πόντοι) και Ντέλα Βάλε (15 πόντοι).

Αγνώριστο το σύνολο του Ομπράντοβιτς, που δεν λέει να συνέλθει και υπέστη την τρίτη ήττα του στις 4 πρώτες αγωνιστικές (1-3). Διασώθηκαν οι Λοβέρν (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Βέσελι (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), μέτρια εμφάνιση από τον Σλούκα (7 πόντοι, 7 ασίστ).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά, με τη Φενέρμπαχτσε να αποκτά μικρό προβάδισμα (2-6 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο η Αρμάνι Μιλάνο πάτησε το γκάζι και με τον Ντέλα Βάλε να παίρνει… φωτιά, έτρεξε σερί 16-0 (18-6 στο 8’)! Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς στο +9 (20-11).

Και το δεύτερο δεκάλεπτο «ανήκε» στους γηπεδούχους, που ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά (30-18 στο 15’). Μάλιστα, οι παίκτες του Μεσίνα απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (41-24 στο 19’), με τους Τούρκους να μειώνουν απλά στο φινάλε του ημιχρόνου (41-29) με σερί 5-0.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βελτιώθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου και πλησίασε κάπως (47-40 στο 24’). Εντούτοις, η Μιλάνο βρήκε και πάλι ρυθμό, με τον Γκουντάιτις να μπαίνει στην εξίσωση: με επιμέρους σκορ 12-4, απομακρύνθηκε εκ νέου (61-46 στο 27’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +11 (66-55).

Οι Ιταλοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους (79-64 στο 34’). Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να μειώσουν, ωστόσο πλησίασαν μέχρι το -9 (81-72 στο 38’).

Ένα μεγάλο τρίποντο από τον «μαέστρο» Σέρχιο Ροντρίγκεθ έβαλε τα πράγματα στη… θέση τους (84-72 στο 39’). Το τελικό 87-74 απέδωσε δικαιοσύνη και χάρισε την 3η συνεχόμενη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-29, 66-55, 87-74.