Aθλητικά NέαΑπτόητη στο κυνήγι της δεύτερης θέσης η Αταλάντα!

Απτόητη στο κυνήγι της δεύτερης θέσης η Αταλάντα!

Η ήττα από την Ίντερ (1-0 εκτός) την περασμένη αγωνιστική αποδείχθηκε πως ήταν απλώς μία παρένθεση για την Αταλάντα, η οποία επέστρεψε άμεσα στα θετικά αποτελέσματα.

Οι «μπεργκαμάσκι» χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν 3-1 της Σπέτσια και έπιασαν στην τρίτη θέση και στους 52 βαθμούς τη Γιουβέντους, η οποία ωστόσο έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Από την άλλη, η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο έμεινε για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική μακριά από το τρίποντο, παραμένοντας στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο 45λεπτο με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη μέσα σε ένα 20. Συγκεκριμένα, ο Πάσαλιτς στο 54′ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, για να έρθει ένα λεπτό αργότερα ο Μουριέλ, ο οποίος με ένα εκπληκτικό σουτ «κρέμασε» τον Ζοέτ για το 2-0.

Στο 73′, ο Πάσαλιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μετά από ωραίο γύρισμα του Ζαπάτα. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 82′ με τον δανεικό από την Αταλάντα Πίκολι, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.