Aθλητικά NέαΑπόλλων: Πρώτη φιλική νίκη με σκόρερ τον Πίττα (pics)

Απόλλων: Πρώτη φιλική νίκη με σκόρερ τον Πίττα (pics)

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους για τον Απόλλωνα. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού αντιμετώπισαν την SKV Amstetten, την οποία κέρδισαν με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Πίττα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει κάποιες από τις σκέψεις του, παρά την κούραση των ποδοσφαιριστών από τις πρώτες δυνατές προπονήσεις και να βγάλει τα πρώτα χρήσιμα συμπεράσματα.

Το παιχνίδι διεξήχθη υπό δυνατή βροχόπτωση, που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα: Παπαστυλιανού, Ντανίλο Σπόλιαριτς, Ψύχας, Γιούστε, Στυλιανού, Αγκίρε, Σελάγια, Μάρκοβιτς, Πίττας, Μπεσάτ, Σελίμοβιτς.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Χάμπος Κυριάκου ο οποίος ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα με τον γυμναστή αποκατάστασης, Ζένιου, στο προπονητικό κέντρο. Οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ καλές καθώς η θερμοκρασία ήταν στους 21 βαθμούς κελσίου, ενώ περίπου 500 φίλοι της αυστριακής ομάδας παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Το live του αγώνα…

5′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

10′ Καλή ευκαιρία για τους Αυστριακούς με τον Μπεσάτ να επεμβαίνει σωτήρια.

15′ Εξαιρετικό σουτ από τον Ψύχα η μπάλα πέρασε πολύ κοντά από το αριστερό δοκάρι των Αυστριακών.

20′ Χωρίς ρυθμό ο αγώνας.

Υπό βροχόπτωση διεξάγεται ο αγώνας.

28′ Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Πίττα.

35′ Πλασέ του Σελάγια από ευνοϊκή θέση απέκρουσε εύκολα ο τερματοφύλακας των Αυστριακών.

42′ ΓΚΟΛ 0-1 Το τέρμα του Απόλλων πέτυχε ο Ιωάννης Πίττας μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Σελίμοβιτς.

Αλλαγές για τον Απόλλωνα στο δεύτερο μέρος καθώς πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι:

Παπουλής, Περέιρα, Πέδρο, Παπαμιχαήλ, Ματία Σπόλιαριτς, Καρώ, Σακέτι, Σαρδινέρο, Ντίλαν, Βασιλείου και ο τερματοφύλακας Βολοτίνεν.

60′ Χωρίς κάτι ο αξιόλογο τα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

62′ Καλή ευκαιρία με τον Απόλλωνα μετά από διαγώνιο σουτ του Παπαμιχαήλ.

69′ Τρομερή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό η μπάλα κατέληξε στον Περέιρα ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δυνατό σουτ σημάδεψε την συμβολή των δοκαριών των γηπεδούχων.

87′ Εντυπωσιακή επέμβαση από τον Βολοτίνεν.

90’+ Τέλος αναμέτρησης.

Πιο κάτω ακολουθεί φωτορεπορτάζ από το… φαγοπότι (!) που έστησαν οι Αυστριακοί πριν τον αγώνα.