Aθλητικά NέαΑπόδραση στο φινάλε για Μαρσέιγ

Απόδραση στο φινάλε για Μαρσέιγ

Οι Φωκαείς με γκολ του Οκάμπος δύο λεπτά πριν την εκπνοή των 90’ πήρε το χρυσό τρίποντο μέσα στην έδρα της Ντιζόν με 3-1(στις καθυστερήσεις σκόραρε και ο Παγιέ) και κρατάει πάντα την 3η θέση.

Την 18η νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Μαρσέιγ, αφού πέρασε νικηφόρα από το «Γκαστόν Ζεράρ» με σκορ 3-1. Η ομάδα της Μασσαλίας προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Ζερμέν, πέρασε δύσκολες στιγμές στην επανάληψη, αφού έχασε με τραυματισμό τον Ματαντά, δέχτηκε την ισοφάριση στο 78’, αλλά ο Οκάμπος κράτησε την τελευταία λέξη για την ομάδα του, δίνοντας τη νίκη στην Μαρσέιγ που έφτασε τους 62 βαθμούς.

Ο Ζερμέν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό. Στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Ματαντά τραυματίστηκε και έφυγε από τον αγώνα. Η Ντιζόν με τον Κβον κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό, όμως δύο λεπτά πριν τα 90’, ο Οκάμπος σημείωσε το κρίσιμο γκολ που ουσιαστικά έδωσε το τρίποντο για την Μαρσέιγ. Ο Παγιέ στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε και ο Γιαμπερέ, αλλά δύο λεπτά μετά, ξανά από την άσπρη βούλα ήταν εύστοχος για το τελικό 1-3.