Aθλητικά NέαΑπό την άσπρη βούλα ανέβηκε 4η η Λάτσιο

Από την άσπρη βούλα ανέβηκε 4η η Λάτσιο

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φελίπε Καϊσέδο στο 42ο λεπτό, η Λάτσιο επικράτησε της Έμπολι με 1-0, μέσα στο Ολίμπικο, για την 23η αγωνιστική της Serie A και κατάφερε να ανέβει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ματς παραπάνω από την πέμπτη Μίλαν.

Οι «τζιαλορόσι» ήταν καλύτεροι σε γενικές γραμμές και έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 37’, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να βγάζει ωραία πάσα για τον Κορέα, αλλά τον Προβεντέλ να του κλείνει… σωτήρια το πεδίο.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας της ομάδας από την Τοσκάνη ανέτρεψε τον Καϊσέδο και ο διαιτητής Τσίφι καταλόγισε το πέναλτι. Με το «θύμα» να εκτελεί εύστοχα από τα 11 βήματα, παρότι ο Προβεντέλ μάντεψε σωστά την γωνία, για να κάνει το 1-0 και να σκοράρει για πρώτη φορά στην καριέρα του σε δύο διαδοχικές αγωνιστικές στο πρωτάθλημα!

Η Λάτσιο είχε τα ηνία και στην επανάληψη, ενώ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα στο 56ο λεπτό, όταν ο Μπερίσα τροφοδότησε τον Ατσέρμπι, αλλά ο Προβεντέλ κατάφερε να διώξει με τη βοήθεια και του δοκαριού.

Με την Έμπολι. ωστόσο, να μην αποφεύγει τελικά την ήττα που την διατήρησε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και δη την 17η θέση στην βαθμολογία, ένα πόντο μπροστά από την Μπολόνια…