Aθλητικά NέαΑπέδρασε με το διπλό από Ρωσία και «βλέπει» οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας

Απέδρασε με το διπλό από Ρωσία και «βλέπει» οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας

Στο κόλπο για μια θέση στην οκτάδα μπήκε ο Ερυθρός Αστέρας, που επιβλήθηκε 65-58 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Καζάν και πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη του χάρη στην εκπληκτική άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο.

Τρομερή εμφάνιση από τον Μπίλι Μπάρον, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους με 5/6 τρίποντα και «σκότωσε» τους Ρώσους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Λορέντζο Μπράουν, που είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στο 7-9 ανέβηκε η ομάδα του Σάκοτα, που ελπίζει ότι θα προλάβει το «τρένο» της οκτάδας. Από την άλλη, το συγκρότημα του Πλάθα υποχώρησε στο 4-12.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπάρον, προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά (5-9 στο 3’). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε το σόου του και έφερε την ομάδα του στο +5 (13-18 στο 8’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Σέρβους στο +4 (16-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο «ανήκε» στη Ζενίτ, που ανέβασε στροφές επιθετικά και με εξαιρετική λειτουργία στην άμυνα, ανέτρεψε την κατάσταση: με σερί 13-0, η ομάδα του Πλάθα απέκτησε «αέρα» 9 πόντων (29-20 στο 14’).

Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και απάντησαν με 6-0 (29-26 στο 16’). Παρ’ όλα αυτά, οι Ρώσοι είχαν βρει ρυθμό και απομακρύνθηκαν εκ νέου (38-31 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater καλάθι του Μπράουν, που μείωσε σε 40-37.

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με την ομάδα του Σάκοτα να «στραγγαλίζει» τους γηπεδούχους με την καταπληκτική άμυνά της. Κάπως έτσι ανέκτησε το προβάδισμά της (42-43 στο 26’). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Σέρβους να έχουν το μομέντουμ και ελαφρύ προβάδισμα (47-51).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και ήταν αρκετά άστοχες, με συνέπεια να μην αλλάξουν πολλά πράγματα (49-53 στο 35’). Η Ζενίτ πλησίασε σε απόσταση βολής (54-55 στο 37’), αλλά με ένα καλάθι του Στίματς και ένα γκολ-φάουλ του Γκιστ, ο Ερυθρός Αστέρας έχτισε παράσταση νίκης (54-60 στο 38’).

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο -4 (58-62 στο 39’), με τον Μπάρον να τους δίνει τη χαριστική βολή με τρίποντο στα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όταν και διαμόρφωσε το τελικό 58-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65.