Aθλητικά NέαΑπέδρασε από το Βίγο με βαθμό η Μαγιόρκα!

Απέδρασε από το Βίγο με βαθμό η Μαγιόρκα!

Σημαντικό βαθμό στην έδρα της Θέλτα πήρε η Μαγιόρκα, που απέσπασε ισοπαλία 2-2 παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες κι έμεινε εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Στο 3ο λεπτό το φάουλ του Ολάθα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 13’ ο Ρέινα έπεσε κι έσωσε μετά από προβολή του Ραφίνια. Και τελικά στο 20ο λεπτό, ο Ολάθα σέντραρε από αριστερά και ο Ραφίνια με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 30’ ο Αϊντού έκανε χαζό πέναλτι στον Μπούντιμιρ και ο ρέφερι αφού είδε και το VARτο έδωσε και ο Σεβίγια έγραψε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Η Θέλτα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κέρδισε πέναλτι στο 48’ σε μαρκάρισμα του Ερνάντεθ στον Ολάθα και ο Άσπας έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα. Στο 75’ η Θέλτα έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία με τους Άσπας, Λομπότκα και Σίστο να μην μπορούν από κοντά να σκοράρουν και στο 79’ η Μαγιόρκα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράιγιο.

Κι όμως στο 84’ ο Λάγο σέντραρε από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μπούντιμιρ που από κοντά πλάσαρε για το 2-2. Στο 86’ ο Ολάθα έκανε νέο γύρισμα από αριστερά και ο Άσπας πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Ρέινα έσωσε όπως έκανε και στο 90+6’ μετά από σουτ του ίδιου παίκτη.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 13/12
Αλαβές-Λεγανές 1-1 (81’ Χοσέλου – 44’ Μπρέιθγουεϊτ)

Σάββατο, 14/12
Γρανάδα-Λεβάντε 1-2 (60’ Ματσίς – 55’ Ροσίνα, 89’ Μπάρντι)
Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 2-2 (12’ Ογιαρθάμπαλ, 62’ Ισάκ – 38’ Γκριεζμάν, 49’ Σουάρες)
Μπιλμπάο-Έιμπαρ 0-0
Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 2-0 (67’ Μοράτα, 75’ Σαούλ)

Κυριακή, 15/12
Χετάφε-Βαγιαδολίδ 2-0 (36’ Κουκουρέγια, 82’ Άνχελ)
Θέλτα-Μαγιόρκα 2-2 (20’ Ραφίνια, 50’ πεν. Άσπας – 33’ πεν. Σάλβα, 83’ Μπούντιμιρ)
Εσπανιόλ-Μπέτις (17:00)
Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ (19:30)
Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης (22:00)