Aθλητικά NέαΆντεξε στον… βομβαρδισμό της Χίμκι και πήρε το «διπλό» η Μπαρσελόνα!

Άντεξε στον… βομβαρδισμό της Χίμκι και πήρε το «διπλό» η Μπαρσελόνα!

Ανεβαίνει η Μπαρσελόνα… κατεβαίνει η Χίμκι! Οι Καταλανοί έφτασαν στην τέταρτη σερί τους νίκη στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας 87-80 μέσα στη Μόσχα. Κορυφαίος των «μπλαουγκράνα» ήταν ο Ερτέλ με 18 πόντους και 8 ασίστ, με τους Σίνγκλετον και Τόμιτς να είχαν από 16 πόντους ο καθένας.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία έπεσε στο 1-5, είχε 17/39 τρίποντα, αλλά από την άλλη 8/19 δίποντα, με τον Σβεντ να ξεχωρίζει, έχοντας 27 πόντους.

Εξαιρετικός και γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Μπαρσελόνα να χτυπάει με τον Τόμιτς (4-8) στη ρακέτα και τη Χίμκι στη συνέχεια να… πυροβολεί έξω από τα 6,75μ. και να φτάνει στο +7 (21-14). Ο Κλαβέρ μείωσε προσωρινά για τους Καταλανούς, με τον Σβεντ να διαμορφώνει το 23-19 της πρώτης περιόδου.

Τα πολλά λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και γι’ αυτό έφτασαν ακόμη και στο +5 (25-30), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρώσοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, όπου αρχικά μείωσαν στον πόντο (33-34), με τον Μποστ να φέρνει το ματς στα ίσα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-38).

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες μέχρι το 23’ (45-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπαρτσελόνα απέκτησε τον έλεγχο του ματς και όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά το έφτασε ακόμη και στο +11 (56-67), με το τρίποντο του Τόμας να διαμορφώνει το 59-67 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι «μπλαουγκράνα» και στην τέταρτη περίοδο, ξεφεύγοντας ξανά στο +10 (62-72). Με μπροστάρη τον Σβεντ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά στο -3 (71-74) και στον πόντο (75-76), στο 36’. Ο Ερτέλ «ξεκόλλησε» την ομάδα του Πέσιτς (75-80) , η οποία ανέκτησε τα ηνία και πήρε τη νίκη με το τελικό 80-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 38-38, 59-67, 80-87.