Aθλητικά NέαΑνόρθωση: €530.000 με 90λεπτα με το… καλαμάκι!

Ανόρθωση: €530.000 με 90λεπτα με το… καλαμάκι!

ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΑΚΟΥΡΗ

Το ξεκίνημα του αγώνα στο «Τάσος Μάρκου» παρέπεμπε σε εύκολη νίκη για την Ανόρθωση. Σερί κλασικές ευκαιρίες και μέχρι το ημίχρονο, μετρημένες καμιά δεκαριά στατικές φάσεις (κόρνερ και φάουλ) γύρω από τη «βυσσινί» περιοχή. Κι όμως, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1. Στο τέλος άλλη μια αγχώδης νίκη για την Ανόρθωση που έχει να κερδίσει εύκολα από τις 11 Ιανουαρίου (3-0 τον Ολυμπιακό). Σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της, πολλά «αχ» και «βαχ» μέχρι το τελευταίο λεπτό κι αν τα καταφέρει, αφού είχε ενδιάμεσα και τρεις ισοπαλίες 0-0 (κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, την ΑΕΚ και την ΑΕΛ).

Ειδικοί και μη καταγράφουν αλλοπρόσαλλες εμφανίσεις για τους κυανόλευκους. Εμφανίσεις με σκαμπανεβάσματα που δύσκολα μπορούν να εξηγηθούν, ενώ κάποια βασικά θέματα παραμένουν ακόμη αδιευκρίνιστα. Ο Κετσπάγια προσπάθησε να σουλουπώσει την αμυντική συμπεριφορά αποκτώντας τον Ιανουάριο τους Ρισβάνη και Μπουσουλάτζιτς, αλλά παραμένει ομιχλώδες το τοπίο στον δημιουργικό τομέα. Το καλοκαίρι ήρθαν ως ηχηρά ονόματα και δαπανούνται πολλά χρήματα για να πληρώνονται κάθε μήνα ο Γιόζεφ Χούσμπαουερ και ο Ντορ Μίχα. Οι οποίοι όμως «δυσκολεύονται» να βρουν τον ρόλο τους στην ομάδα. Ο Τσέχος μέσος (25 φορές διεθνής) με κασέ γύρω στις 280 χιλιάδες ευρώ ετησίως (ένας από τους πιο ακριβοπληρωμένους παίκτες της «Κυρίας») απογοητεύει στις πλείστες εμφανίσεις του, αλλά μετρά ήδη 22 συμμετοχές και 1.255 αγωνιστικά λεπτά. Πολλές φορές ο Χούσμπαουερ δείχνει έξω από τα νερά του, φαίνεται αργός και κουρασμένος. Σε όλη τη διαδρομή του, από τις 23 Αυγούστου 2020 μέχρι σήμερα, κατέγραψε μόνο πέντε ενενηντάλεπτα και ήδη η δυσαρέσκεια των φίλων των κυανόλευκων καταγράφεται ολοένα και πιο έντονα.

Το οξύμωρο στην όλη ιστορία είναι ότι στους οπαδούς της «Κυρίας» συνεχώς κερδίζει πόντους εκτίμησης ο Ντορ Μίχα των 250 χιλιάδων ευρώ ετησίως. Οργανώνει, εμπνέει εμπιστοσύνη, απειλεί με τις κάθετες πάσες του και μέσα – μέσα δίνει έτοιμο γκολ (όπως προχθές στον Οκριασβίλι). Μόνο που κι αυτός βλέπει το 90λεπτο με το… καλαμάκι. Δύο όλα κι όλα από την έναρξη της σεζόν! Στο πρωτάθλημα μετρά 20 συμμετοχές και 1.276 λεπτά. Κατά διαβολική σύμπτωση, με την αποχώρησή του από το γήπεδο η Ανόρθωση χάνει τον προσανατολισμό της.

Όπως φαίνεται και στον σχετικό πίνακα, το δεκάλεπτο 60-70 είναι το «αγαπημένο» του για να γίνει αλλαγή. Είναι αλήθεια ότι σε μερικούς αγώνες ο Ισραηλινός δείχνει να κουράζεται, αλλά δεν δικαιολογείται για ποδοσφαιριστή 28 χρονών που σε πολλές περιόδους «κρατούσε» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στους ώμους του και κατέγραφε (σχεδόν) φουλ συμμετοχές. Ο Κετσπάγια, βέβαια, ενδεχομένως να έχει διαφορετικές απαιτήσεις απ’ αυτές που μπορεί να διακρίνει ο φίλαθλος από την τηλεόραση. Ακόμη κι έτσι, όμως, δύο ενενηντάλεπτα για έναν από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της «Κυρίας» κι έναν από τους καλύτερους επιτελικούς μέσους στο πρωτάθλημά μας ακούγονται λίγα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2020-21 / ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ «ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ»