Aθλητικά NέαΑνοι«Χ»τοί λογαριασμοί στον 3ο όμιλο

Ανοι«Χ»τοί λογαριασμοί στον 3ο όμιλο

Η Ζενίτ πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Μπορντό κι έμεινε πρώτη ενώ Σλάβια και Κοπεγχάγη κόλλησαν στο 0-0

Η Ζενίτ απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Μπορντό κι έκανε άλμα πρόκρισης, την ώρα που η Γάλλοι μάζεψαν τον πρώτο τους βαθμό. Στο 25ο λεπτό μετά από σέντρα του Πουντζέ, ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 33’ ο Καμανό σημάδεψε το δοκάρι με σουτ και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία. Ωστόσο στο 35’ οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σαμπαλί από τον Μαμανά και ο Καμανό από τα 11 μέτρα έκανε το 1-0. Η  Ζενίτ άγγιξε την ισοφάριση στο 45’ αλλά ο Κοστίλ είπε όχι σε κεφαλιά του Ζαμπολότνι. Στο 52’ το σουτ του Καλού έξυσε το δοκάρι της Ζενίτ, ενώ μόλις έξω πέρασε και το σουτ του Ντριούσι στο 69’. Και τελικά στο 72’ ο Κουζιάεβ έβγαλε όμορφα για τον Ζαμπολότνι που έκανε το 1-1. Στο 86ο λεπτό το σουτ του Ντε Πρεβίλ έξυσε το δοκάρι του Λούνεβ,

Στο 0-0 έμειναν Σλάβια και Κοπεγχάγη με τους Τσέχους να έχουν το προβάδισμα για την πρόκριση. Στο 11ο λεπτό ο Άντερσεν είπε όχι σε σουτ του Στοχ, ενώ στο 18’ ο Ζέκα πρόλαβε σωτήρια τον Φρίντριχ. Στο 28’ ο Άντερσεν είπε όχι σε σουτ του Σίκορα, ενώ στο 45’ ο Εντόι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Στο 61’ και στο 63’ τα σου των Στοχ και Τραορέ πέρασαν μόλις έξω, ενώ στο 71’ ο Άντερσεν σταμάτησε τον Στοχ και στο 85’ επαναλήφθηκε ακριβώς το ίδιο σκηνικό.