Aθλητικά NέαΑνεβαίνει η Βιγιαρεάλ (video)

Ανεβαίνει η Βιγιαρεάλ (video)

Η Βιγιαρέαλ μετά τον θριαμβό επί της Ατλέτικο την προηγούμενη αγωνιστική, πέρασε άνετα και από την έδρα της Χιχόν, επικρατώντας με 3-1. Με αυτή τη νίκη, το «κίτρινο υποβρύχιο» ανέβηκε στην 4η θέση με 29 βαθμούς. Από την άλλη, η Σπόρτινγκ βρίσκεται στην 18η θέση και στις επικίνδυνες θέσεις.

Η ομάδα του Εσκριμπά ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και στο 12ο λεπτό ο Τζόναθαν Ντος Σάντος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Λίγο πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο, ο Σάνσονε διπλασίασε τα τέρματα για την Βιγιαρεάλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, αλλά το γκολ του Πάτο στο 74′, έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφερε η Χιχόν ήταν να μειώσει με τον Καρμόνα στο 90′.