Aθλητικά NέαΆνετα ο Ερυθρός Αστέρας με τριαντάρα του Λόιντ

Άνετα ο Ερυθρός Αστέρας με τριαντάρα του Λόιντ

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε άνετο βράδυ απέναντι στην Μπασκόνια και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τη νέα σεζόν με τον Τζόρνταν Λόιντ να έχει 30 πόντους και να επικρατεί με 90-73 της Μπασκόνια. Πολύτιμοι συμπαραστάτες του ο Σιμόνοβιτς που είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Λάνγκστον Χολ κατηύθυνε μαεστρικά το παιχνίδι των Σέρβων με επτά πόντους αλλά και έντεκα ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιεντράιτις με 26 πόντους.

Ο γηπεδούχος πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, αφού στο 9΄με τρίποντο του Ντόμπριτς ανέβασε τη διαφορά στο +8 με 19-11, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-16. Στο 16΄ με καλάθι του Λάζιτς ο Αστέρας θα πάει ξανά τη διαφορά στο +8 για το 33-25, με το πρώτο μέρος να κλείνει με 36-31. Οι Σέρβοι με ένα επιμέρους 11-2 στο ξεκίνησε το δευτέρου μέρους θα ανεβάσει την διαφορά στους 14 με 47-33 και από εκεί και μετά το ματς πήρε τον δρόμο του με την διαφορά στο 27’ να πηγαίνει και στους δεκαεπτά πόντους για τον γηπεδούχο με +17 για το 60-43 και την 3η περίοδο να κλείνει στο +16 για τους Σέρβους και το 65-49. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 16 πόντους, έφτασε μάλιστα μέχρι τους 23, για να ολοκληρωθεί το ματς με 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-31, 65-49, 90-73