Aθλητικά NέαΑνέλπιστη ήττα για Άγιαξ, το απόλυτο η Αϊντχόφεν

Ανέλπιστη ήττα για Άγιαξ, το απόλυτο η Αϊντχόφεν

Δεν έχει ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην Ολλανδία ο Άγιαξ. Ο Αίαντας μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Ρόντα την δεύτερη αγωνιστική (2-2), δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε σήμερα στο γήπεδό του, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τη Βίλεμ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άγιαξ αφού μόλις στο 1ο λεπτό προηγήθηκε με τον Κλάασεν. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο μέρος έφεραν… τούμπα το ματς και έδωσαν ένα σπουδαίο τρίποντο στη Βίλεμ. Αρχικά, στο 28’ ο Φάλκενμπεργκ ισοφάρισε και στο 31’ ο Σολ έγραψε το 2-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Η Αϊντχόφεν πέρασε σαν… σίφουνας (4-0) από την έδρα της Τσβόλε, έκανε το 3/3 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με την Ντεν Χάαγκ. Ο Ισιμάτ-Μιρίν άνοιξε το σκορ 22’ και στο 35’ ο Χέντριξ έγραψε το 2-0. Ντε Γιονγκ στο 86’ και Μπέργκουιν στο 89’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τέλος, η Ρόντα του Γιάννη Αναστασίου ηττήθηκε στην έδρα της με 1-0 από την Φίτεσε. Σκόρερ του νικητήριου τέρματος ήταν ο Μπάκερ στο 22ο λεπτό, ενώ ο Αμπντούλ Ατζαγκούν αγωνίστηκε για 70’ και έδωσε τη θέση του στον Κύπριο, Νέστορα Μυτίδη.