Aθλητικά NέαΑνατροπή τίτλου για την Ατλέτικο κόντρα στη Μπιλμπάο (vid)

Ανατροπή τίτλου για την Ατλέτικο κόντρα στη Μπιλμπάο (vid)

Ατλέτικο με… ψυχή πρωταθλήτριας! Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να νικήσει την Μπιλμπάο με 2-1, στο εξ αναβολής μεταξύ τους παιχνίδι και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα στους έξι βαθμούς.

Ο Μουνιαΐν με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 21ο λεπτό, «παγώνοντας» την Ατλέτικο, η οποία έφερε το ματς στα ίσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Γιορέντε, ύστερα από σέντρα του Λεμάρ.

Στο 51’ ο Λουίς Σουάρες από την άσπρη βούλα διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, με την Μπιλμπάο να ψάχνει την ισοφάριση στο υπόλοιπο του αγώνα, αλλά η Ατλέτικο κατάφερε να κρατήσει μια σπουδαία νίκη για την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος.