Aθλητικά NέαΑνατροπή… παραμονής από τη Νιούκαστλ

Ανατροπή… παραμονής από τη Νιούκαστλ

Άλμα για τη σωτηρία της έκανε η Νιούκαστλ, η οποία απέδρασε με το διπλό (1-2) από το Μπέρνλι και ξέφυγε στο +6 από τη 18η Φούλαμ, έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

Παράλληλα, οι «καρακάξες» έβαλαν τέλος στο σερί των 7 αγώνων δίχως νίκη και ανέκτησαν ψυχολογία για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος.
«Χρυσή» αλλαγή για την ομάδα του Μπρους ο Σεν-Μαξιμέν, που μπήκε στο 57’ και ήταν αυτός που σκάρωσε την ανατροπή με μία ασίστ και ένα γκολ.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μπήκαν μπροστά στο 18’ με τον Βίντρα να πλασάρει σωστά από το ύψος της μικρής περιοχής. Η υπεροχή της Μπέρνλι συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι παίκτες του Ντάιτς δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική μορφή κι αυτό οφείλεται στην είσοδο του Σεν-Μαξιμέν στο 57ο λεπτό του αγώνα. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός πήρε από το χεράκι τη Νιούκαστλ και την καθοδήγησε μαεστρικά στην ανατροπή του σκηνικού.

Στο 59’ σέρβιρε στον Μέρφι, ο οποίος εκτέλεσε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή τον Πίκοκ-Φάρελ και ισοφάρισε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σεν-Μαξιμέν «άδειασε» όλη την άμυνα των γηπεδούχων και με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, παρά τις πιέσεις της Μπέρνλι και κάπως έτσι οι «καρακάξες» έφτασαν σε ένα σημαντικότατο διπλό.