Aθλητικά NέαΑνατροπή με… πέναλτι για την Γιουβέντους

Ανατροπή με… πέναλτι για την Γιουβέντους

Επιστροφή στις νίκες για τη Γιουβέντους, που επικράτησε έστω και δύσκολα με 2-1 της Βερόνα, στο «Αλιάντς Στέιντιουμ» της Βερόνα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της φετινής Serie A. Η Βερόνα πήρε το προβάδισμα στην πρώτη μόλις ευκαιρία της, όταν ο Ντι Καρμίνε κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντεμιράλ, στο 19’…

Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεσή του, ωστόσο έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μπουφόν και στην επαναφορά ο Λάζοβιτς έκανε σουτ μέσα από την περιοχή με το οριζόντιο δοκάρι να τον σταματάει και τον Ντεμιράλ να διώχνει. Ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Βελόσο, ο οποίος με… άπιαστο βολέ από τα 20 μέτρα άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων!

Η Γιουβέντους ανέβασε ρυθμό σταδιακά, «προειδοποίησε» τον αντίπαλό της με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού και τον Ρονάλντο να σουτάρει ελάχιστα δίπλα από το τέρμα, για να φτάσει στην ισοφάριση στην αμέσως επόμενη φάση. Με τον Ράμσεϊ να κάνει από το ύψος της περιοχής ένα δυνατό σουτ με το δεξί και τη μπάλα να παίρνει φάλτσο, μην επιτρέποντας στον Σιλβέστρι να την ακουμπήσει, βλέποντάς την στα δίχτυα του!

Στην επανάληψη, οι «μπιανκονέρι» μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το παιχνίδι με το… καλημέρα. Καθώς ο Κουαδράδο ανατράπηκε από τον Γκίντερ στο 48ο λεπτό και ο Ρονάλντο που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ευστόχησε, πετυχαίνοντας το 2-1! Το ματς απέκτησε έναν φρενήρη ρυθμό στη συνέχεια, με τον Κουαδράδο να φτάνει κοντά στο 3-1, από σέντρα του Ματουιντί, αλλά να αστοχεί με κεφαλιά. Ενώ το ίδιο συνέβη και τέσσερα λεπτά, αυτή την φορά με τον Μπουφόν να λέει «όχι» στον Βελόσο…

Η Βερόνα έχασε την διπλή ευκαιρία να… σοκάρει τον αντίπαλό της, στο 89’, με τον Μπουφόν να αποκρούει το σουτ του Λάζοβιτς και τον Βελόσο στη συνέχεια να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού! Για να ολοκληρώσει μάλιστα το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Κουμπουλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.