Aθλητικά NέαΑνατροπή με Μπέζιακ από την Σλοβενία, γλίτωσε η Πολωνία

Ανατροπή με Μπέζιακ από την Σλοβενία, γλίτωσε η Πολωνία

Γλίτωσε από του… χάρου τα δόντια η Πολωνία!

Η παρέα του Λεβαντόφσκι τα βρήκε σκούρα στην έδρα της κόντρα στην Αυστρία αλλά τελικά κατάφερε να μείνει… όρθια και με το 0-0 συνεχίζει να προπορεύεται στον όμιλο και μάλιστα με διαφορά τριών βαθμών από την σημερινή της αντίπαλο!

Η Αυστρία ήταν πολύ καλύτερη σε όλο το ματς, έφτιαξε 20 τελικές αλλά δεν κατάφερε σε καμία από αυτές να κουνήσει… πλεκτό. Και η Πολωνία, που βολευόταν και με την ισοπαλία, έπαιξε πιο κλειστά και κατάφερε να πάρει τον βαθμό, φθάνοντας τους 13 βαθμούς, με την Αυστρία να μένει στους 10 βαθμούς!

Η «γκέλα» της Αυστρίας έδωσε το δικαίωμα στην Σλοβενία να την προσπεράσει και να μπει σε θέση οδηγού με την μεγάλη της νίκη με 3-2 επί του Ισραήλ, με ανατροπή! Ο Βέρμπιτς άνοιξε το σκορ για την Σλοβενία στο τέλος του πρώτου μέρους αλλά οι Ισραηλινοί έφεραν… τούμπα το ματς με γκολ των Νάτχο (50’) και Ζάχαβι (63’). Ωστόσο, η ομάδα του Ματίας Κεκ δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να φτάσει σε μια τρομερή ανατροπή. Αρχικά, ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ, Μπέζιακ έφερε το σκορ στα ίσα στο 66ο λεπτό και εν τέλει, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βέρμπιτς σκόραρε εκ νέου για το τελικό 3-2.

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε και η Βόρεια Μακεδονία, η οποία πέρασε άνετα από την έδρα της Λετονίας με 2-0. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με τους νικητές να έχουν για… δράστες τους Πάντεφ (14’) και Μπαρντί (17’).