Aθλητικά NέαAνατρεπτικό θρίλερ στο Πριγκιπάτο

Aνατρεπτικό θρίλερ στο Πριγκιπάτο

Η Μονακό βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού μέχρι το 70ο λεπτό ήταν με 2-0 πίσω στο σκορ από την Τρουά μέσα στην έδρα της. Όμως το αυτογκόλ του Ντεπλανιέ και τα δύο τέρματα του Καρίγιο, που ήρθε από τον πάγκο, μέσα σε τρία λεπτά ανέτρεψαν την κατάσταση και οι… Πρίγκιπες έφτασαν τους 35 πόντους, περνώντας μόνοι στην 2η θέση. Η Τρουά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να σοκάρει εκ νέου τους γηπεδούχους.

Για πρώτη φορά μετά τις 14/10 η Τουλούζ πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Καέν με τα γκολ του Τοϊβόνεν στο 60′ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκραντέλ μέσα σε ένα τέταρτο στα μέσα του β’ μέρους. Με αυτή τη νίκη έφτασε τους 19 πόντους. Άλμα για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη έκανε και η Γκινγκάμπ που συνέτριψε 4-0 τη Ντιζόν και έφτασε τους 22 βαθμούς.

Η Μετς δεν μπόρεσε να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, αφού έμεινε στο 1-1 με τη Ρεν, δεχόμενη γκολ στο 86′, ενώ στο 1-1 έμειναν και η Ανζέ με την Μονπελιέ.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 8/12

Μπορντό-Στρασμπούρ 0-3 (2’ Μπαοκέν, 38’ Λιενάρ, 64’ Τεριέ)

Σάββατο, 9/12 (21:00)

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 3-1 (29′ Nτι Μαρία, 49′ Παστόρε, 93′ Εμπαπέ – 87′ Ελ Γκαζί)

Ανζέ-Μονπελιέ 1-1 (57′ Εκαμπί – 51′ Μπενζά)

Γκινγκάμπ-Ντιζόν 4-0 (37′ Μπριάν, 40′ Σαλιμπούρ, 59′ Κοκό, 66′ Κερμπράτ)

Μετς-Ρεν 1-1 (42′ Μολέ-86′ Μουμπέλ)

Μονακό-Τρουά 3-2 (70′ αυτ. Ντεμπλανιέ, 85′, 88′ Kαρίγιο – 25′, 50′ Χιουν Γιουν Σουκ)

Τουλούζ-Καέν 2-0 (60′ Τοϊβόνεν, 74′ πεν. Γκραντέλ)