Aθλητικά Nέα«Ανατρεπτικές» Γουλβς και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, λύγισαν Άρσεναλ και Γουέστ Μπρομ

«Ανατρεπτικές» Γουλβς και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, λύγισαν Άρσεναλ και Γουέστ Μπρομ

Επιτέλους… νίκη για τη Γουλβς, η οποία λύγισε -με ανατροπή- την Άρσεναλ (2-1) στο «Μολινό» και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντό της έπειτα από 8 αγωνιστικές. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι «κανονιέρηδες».

Βαθιά ανάσα για την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 2-1 της Γουέστ Μπρομ και πανηγύρισε την 3η νίκη της στις 5 τελευταίες «στροφές».

Στο Γουλβερχάμπτον, η Άρσεναλ ξεκίνησε… φουριόζα και άγγιξε το 0-1, με τον Σακά να έχει δοκάρι στα 35 δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Αρτέτα είχε δοκάρι και στο 25’ με τον Πεπέ, με τον Ιβοριανό εξτρέμ να ανοίγει το σκορ στο 32’ μετά από μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια.

Τα πάντα άλλαξαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Νταβίντ Λουίς να υποπίπτει σε πέναλτι, αφού ανέτρεψε τον Γουίλιαν Ζοσέ στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, ενώ ο Ρούμπεν Νέβες εκτέλεσε εύστοχα την «εσχάτη των ποινών» και ισοφάρισε (45’+5’).

Η ανατροπή των «λύκων» ολοκληρώθηκε στο 49’, με απίθανο σουτ του Μουτίνιο έξω από την περιοχή, που έγραψε το 2-1. Στο 72’, ο Λένο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα σε μια τραγική έξοδο που έκανε και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, αφού οι «κανονιέρηδες» δεν είχαν τα κουράγια να το παλέψουν με 9 παίκτες.