Aθλητικά Nέα«Ανάσανε» και νίκησε τη Λεβάντε η Σοσιεδάδ

«Ανάσανε» και νίκησε τη Λεβάντε η Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ βελτίωσε κι άλλο τη θέση της στην κατάταξη του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της La Liga, νίκησε εύκολα 3-0 την Λεβάντε, η οποία βρίσκεται ακόμα πιο κοντά πλέον στη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι μπορεί την περασμένη Πέμπτη να αγωνίζονταν με τη Σάλτσμπουργκ για το Europa League όμως μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 9′ κέρδισαν πέναλτι και με τον Τσάβι Πριέτο στο επόμενο λεπτό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα άνοιξαν το σκορ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Χουάνμα έκανε το 2-0 τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη με τον Κανάλες στο 55′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η Σοσιεδάδ κυριάρχησε στην αναμέτρηση και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα τόσο με τον Χουάνμα, αλλά και με τον Κανάλες.