ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑAMKE: 3x3 από χρυσό!

AMKE: 3×3 από χρυσό!

Ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο ο απολογισμός στο διήμερο τουρνουά 3Χ3 Ανδρών και Γυναικών που διεξήχθη στα υπαίθρια γήπεδα του αθλητικού συγκροτήματος «Pavilion» στη Μάλτα. Φύλαγαν τη καλύτερη τους εμφάνιση για τον τελικό.

Η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών κατέκτησε χθες το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας στον τελικό το Λουξεμβούργο με 21-20 και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Δίκαιη η επικράτηση των Χειμώνα, Γεωργίου, Μύθιλου και Τρετιάκοβ, που κατέθεσαν ψυχή στον πιο σημαντικό αγώνα του διημέρου και έφτασαν σε αυτή τη μεγάλη επιτυχία.

Χάλκινο μετάλλιο για τη γυναικεία ομάδα στο 3Χ3 που επικράτησαν της Μάλτας 15-14 και ανέβηκαν δίκαια στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Αναμφίβολα πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία για τις Γεωργίου, Κοντού, Κυριάκου και Παπαδουρη οι οποίες το χαρήκαν με την ψυχή τους.

Σταμάτησε στα 8 χρυσά!
Άλλο ένα χρυσό για το τζούντο που χθες κέρδισε και το μικτό Ανδρών. Με αυτή την επιτυχία το Κυπριακό τζούντο έφτασε στα 8 χρυσά στους φετινούς ΑΜΚΕ αριθμός ανεπανάληπτος. Μάλιστα χθες προστέθηκε ακόμα ένα μετάλλιο, το χάλκινο στο μικτό Γυναικών και οι αθλητές/τριες του Τζούντο θα επιστρέψουν στην Κύπρο έχοντας απολογισμό στους φετινούς ΑΜΚΕ, 8 χρυσά, 1 αργυρό και 7 χάλκινα μετάλλια!

Νίκη μετά από 10 χρόνια!
Ιστορική η χθεσινή νίκη της Εθνικής γυναικών στη καλαθόσφαιρα απέναντι στο Μαυροβούνιο. Τα κορίτσια του Ηρακλή Πιττάκα επικράτησαν με 63-59 και κατέκτησαν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος στη διοργάνωση. Παράλληλα έσπασαν «γκίνια» 10 ολόκληρων χρόνων, αφού όσο και εάν ακούγεται παράξενο, τόσα χρόνια είχαν να κερδίσουν αγώνα στους ΑΜΚΕ! Όπως ανέφερε ο. προπονητής της ομάδας, πρόκειται για νίκη ψυχολογίας ενόψει και της συνέχειας στους αγώνες κατάταξης, απέναντι σε ένα σπουδαίο αντίπαλο που σε λίγες ημέρες θα αγωνιστεί στους ομίλους του Euro.

Στους αγώνες κατάταξης που αρχίζουν σήμερα οι Γυναίκες που τερμάτισαν στη 4η θέση θα αντιμετωπίσουν και πάλι το Μαυροβούνιο (16:45 τοπική ώρα) που τερμάτισε στο ρετιρέ. Και από την στιγμή που χθες κέρδισαν, εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κανείς ότι η όρεξη έχει ανοίξει για μια θέση στον τελικό του Σαββάτου!

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας των Ανδρών που έχασε από το Μαυροβούνιο με 80-70 και σήμερα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Μάλτα-Λουξεμβούργο.

Ηττήθηκαν και πήραν το χάλκινο
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Κύπριοι αντισφαιριστές Στυλιανός Χριστοδούλου και Πέτρος Χρυσοχόος.

Ο Κύπριος αντισφαιριστής Στυλιανός Χριστοδούλου, παρά την εξαιρετική του εμφάνιση, ηττήθηκε στα ημιτελικά με 2-1 (6-4,4-6,5-7) από τον Lucas Catarina, από το Μονακό. Ο Πέτρος Χρυσοχόος έχασε με 2-0 σετ (6-0, 6-0) από τον Μαλτέζο Matija Pecotic. Αμφότεροι κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.