Aθλητικά Nέα«Άλωσε» το Βερολίνο με ανατροπή η Άιντραχτ (video)

«Άλωσε» το Βερολίνο με ανατροπή η Άιντραχτ (video)

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, 2-1 επί της Χέρτα Βερολίνου στο Ολυμπιακό Στάδιο της γερμανικής πρωτεύουσας.

Στην αποψινή αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον 22χρονο επιθετικό Ντέιβι Ζέλκε στο 15′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν έντεκα λεπτά αργότερα με τον… δικό τους 22χρονο επιθετικό, τον Μάριους Βολφ. Το τέρμα που έκρινε τελικά το παιχνίδι υπέρ των ποδοσφαιριστών του Νίκο Κόβατς σημείωσε στο 80ο λεπτό ο πολύπειρος Γκανέζος διεθνής επιτελικός μέσος Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ με ωραίο αριστερό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και στέλνοντας την ομάδα του στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 22 πόντους μετά από 14 αγωνιστικές.