Aθλητικά Nέα«Άλωσε» το Μόναχο και παρέμεινε στην οκτάδα η Βαλένθια!

«Άλωσε» το Μόναχο και παρέμεινε στην οκτάδα η Βαλένθια!

Με τους Τόμπι και Ντούρνεκαμπ να «μιλούν» στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βαλένθια νίκησε 66-59 την Μπάγερν, μέσα στο Μόναχο, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 12-12 και να παραμείνει εντός της ζώνης των playoffs.

Οι δύο παίκτες των «νυχτερίδων» είχαν από 11 πόντους ο καθένας, με τον Μαρίνκοβιτς να προσθέτει άλλους 10π. Από τους Βαυαρούς, οι οποίοι μετρούν μόλις μία νίκη στα δέκα τελευταία τους παιχνίδια και έπεσαν στο 7-17, ξεχώρισε ο Μονρό με 15 πόντους.

Σφιχτό και χωρίς καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (9-9). Στη συνέχεια, η Βαλένθια πήρε ένα μικρό προβάδισμα (9-15) και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά (13-15). Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα (19-15) και με τους Τσίπσερ και Τζέντοβιτς ξέφυγε ακόμη και στο +9 (28-19), στο 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι «νυχτερίδες» έσφιξαν αμυντικά και μάζεψαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-24).

Με την ίδια… φόρα μπήκε στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια και κάνοντας ένα σερί 8-0, πήρε το προβάδισμα (30-32). Ωστόσο, η Μπάγερν… συνήλθε στη συνέχεια, παίρνοντας το μομέντουμ του ματς και πηγαίνοντας στο +5 (41-36), στο 18’. Οι «νυχτερίδες» απάντησαν εκ νέου για το δικό τους προσπέρασμα (43-45), αλλά το buzzer beater τρίποντο του Κόπονεν διαμόρφωσε το 46-45 υπέρ των Βαυαρών.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς (52-50), μέχρι το 34’. Εκεί, οι Τόμπι και Ντούρνεκαμπ έκαναν ένα 10-0 για τις «νυχτερίδες», οι οποίες έφτασαν στο +8 (52-60), στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση του χρόνου και πήραν τη νίκη με το τελικό 59-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66.