Aθλητικά Nέα«Άλωσε» την έδρα της Χίμκι η Μακάμπι!

«Άλωσε» την έδρα της Χίμκι η Μακάμπι!

Μεγάλη νίκη μέσα στη Μόσχα επί της Χίμκι πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας 77-69 και υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για την «ομάδα του λαού», που ανέβηκε στο 4-4, ήταν ο Τζάκσον με 19 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ρολ. Από το σύνολο του Μπαρτζώκα, το οποίο έπεσε στο 5-3, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σβεντ με 21 πόντους, ενώ ο Ρόμπινσον είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε η Μακάμπι, η οποία ξέφυγε από νωρίς (8-17), πηγαίνοντας γρήγορα την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (10-21). Στη συνέχεια, οι Σβεντ και Άντερσον ενεργοποιήθηκαν επιθετικά για τη Χίμκι, αλλά η «ομάδα του λαού» είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-28). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (29-40), ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν την αντεπίθεσή τους και ψαλίδισαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (39-42).

Με ένα 4-0 μπήκε η Χίμκι στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας μπροστά (43-42), ενώ στα μισά έφτασε ακόμη και στο +4 (50-46). Όμως, εκεί η Μακάμπι έτρεξε ένα 11-0 και βρέθηκε στο +7 (50-57), διατηρώντας το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (55-62). Η «ομάδα του λαού» έφτασε ξανά στο +7 (61-68), με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 6-0 (67-68), αλλά τον Κόουλ με καλάθι και φάουλ να δίνει «ανάσα» (67-71) στους Ισραηλινούς, στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 69-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-42, 55-62, 69-77