Aθλητικά Nέα«Άλωσε» και τη Ρώμη η… ασταμάτητη Μπολόνια!

«Άλωσε» και τη Ρώμη η… ασταμάτητη Μπολόνια!

Βίοι αντίθετοι για Ρόμα και Μπολόνια, μετά το 2-3 στο Ολίμπικο σήμερα, με το παιχνιδι να ανοίγει την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Serie A.

Στο πρώτο ημίχρονο, όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα δεκάλεπτο και πριν ακόμα συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού… Οι «ροσομπλού» πίεσαν ψηλά τον αντίπαλό τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 16’, με τη σέντρα του Μπάροου για τον Παλάσιος να καταλήγει στον επερχόμενο Ορσολίνι! Ωστόσο, έξι λεπτά μετά, οι «τζιαλορόσι» έφτασαν στην ισοφάριση, όταν από το γέμισμα του Κολάροφ, η μπάλα πέρασε από τον Σκορούπσκι αλλά βρήκε πάνω στον Ντένσβιλ και κατέληξε στα δίχτυα της… ομάδας του.

Η… δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε, όμως, στο 26ο λεπτό από το εκπληκτικό σουτ του Μπάροου και τη μπάλα να χτυπάει λίγο πάνω στον Σαντόν για να αλλάξει πορεία, μπερδεύοντας όσο έπρεπε τον Λόπεθ για το 1-2…

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ξανά η Μπολόνια εκείνη που «χτύπησε» πρώτη, με τον Μπάροου να κάνει ένα απίστευτο σόλο και κούρσα… 60 μέτρων μία κούρσα 60 μέτρων, τελειώνοντας άψογο τη φάση στο 51ο λεπτό! Η Ρόμα κατάφερε να μειώσει εκ νέου, με την κεφαλιά του Μιχιταριάν στο 72’αλλά ακολούθησε η αποβολή του Κριστάντε στο 80ο λεπτό, που… ξέκοψε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για ολική επαναφορά.

Κάπως έτσι, η μεν Μπολόνια πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη σερί νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην έκτη θέση, την ώρα που οι ηττημένοι απέτυχαν να κερδίσουν σε τέταρτο σερί ματς και παρέμειναν πέμπτοι, με έξι βαθμούς διαφορά από το σημερινό τους αντίπαλο.

Αναλυτικά, η 23η αγωνιστική

Παρασκευή 7/2
Ρόμα-Μπολόνια 2-3 (22′ αυτ. Ντενσβιλ, 72′ Μιχιταριάν – 16′ Ορσολίνι, 26′, 51′ Μπάροου)