Aθλητικά NέαΆλλη… Σεβίλλη στο Κύπελλο και πρόκριση στα προημιτελικά

Άλλη… Σεβίλλη στο Κύπελλο και πρόκριση στα προημιτελικά

Η Σεβίλλη… συνέρχεται! Σε αντίθεση με το πρωτάθλημα και την κάκιστη ως τώρα πορείας της, η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι επικράτησε 1-0 της Αλαβές εκτός έδρας και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Copa del Rey.

Σοβαρότητα και κυνισμό έβγαλε μέσα στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα από την Ανδαλουσία, με τους παίκτες να έχουν «θορυβηθεί» προφανώς μετά τις απειλές των οπαδών προς τα πρόσωπά τους λόγω της κακής ως τώρα σεζόν που διανύουν.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, με τον Ράκιτιτς στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης να… λύνει τον γόρδιο δεσμό και να κάνει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Αλαβές στο υπόλοιπο του αγώνα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έτσι αποκλείστηκε από το Κύπελλο της Ισπανίας, με την Σεβίλλη να φεύγει για τα προημιτελικά της διοργάνωσης!