Aθλητικά NέαΑήττητη για έννατο αγώνα η Μονπελιέ, κέρδισε την Μπορντό και ανέβηκε 3η!

Αήττητη για έννατο αγώνα η Μονπελιέ, κέρδισε την Μπορντό και ανέβηκε 3η!

Συνεχίζει την μυθική της πορεία στο πρωτάθλημα της Ligue 1, η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακάριαν, αφού ξεπέρασε σχετικά εύκολα και το εμπόδιο της Μπορντό με 2-0 και πλέον αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 19 πόντους.

Η Μονπελιέ έχει να χάσει από την πρεμιέρα με την Ντιζόν και εντυπωσιάζει με την εξαιρετική της παρουσία στο πρωτάθλημα με πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Ο Γκαετάν Λαμπόρντ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό και με αυτό το τέρμα η Μονπελιέ έκλεισε προηγούμενη το πρώτο μέρος, αφού είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 39’ με τον σκόρερ. Στο 53ο λεπτό ο Ντελόρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 19/10
Λιόν – Νιμ 2-0 (24’ Ντεμπελέ, 90’ Ντεπάι)

Σάββατο 20/10
Παρί Σεν Ζερμεν – Αμιάν 5-0 (12’ Μαρκίνιος, 42’ Ραμπιό, 80’ Ντράξλερ, 82’ Εμπαπέ, 87’ Ντιαμπί)
Καέν – Γκινγκάμπ 0-0
Νάντ- Τουλούζ 4-0 (25’, 71’, 77′ Σάλα, 38’ Μποσκίλια)
Ντιζόν – Λιλ 1-2 (81′ Αμπέιντ-21’ Πέπε, 43’ Αραούχο)
Ρεμς – Ανζέρ 1-1 (73’ Τσαβαρία – 36’ Τραορέ)
Στρασμπούρ – Μονακό 2-1 (17’ Τόμασον, 81′ Μοτιμπά- 90′ πέν. Τίλεμανς )