Aθλητικά NέαΑγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Αταλάντα! (video)

Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Αταλάντα! (video)

Πρόκριση με… ζόρι για την Αταλάντα! Η ομάδα του Τζιαν Πέρο Γκασπερίνι επικράτησε 2-1 της Σασουόλο και την έστειλε… σπίτι της, με την ίδια να προκρίνεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας όπου θα αντιμετωπίσει την Νάπολι.

Στο 16ο λεπτό ο Κορνέλιους μετά από ασίστ του Ντε Ρουν άνοιξε το σκορ στο ματς, για να έρθει 17 λεπτά μετά ο Τολόι και να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Αταλάντα. Ο ίδιος παίκτης στο 74’ φρόντισε να δώσει εκ νέου… ενδιαφέρον στο παιχνίδι, σκοράροντας άθελά του στα δίχτυα της δικής του ομάδας, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Κούρτιτς άφησε με δέκα παίκτες τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν κατάφεραν στο 5λεπτο των καθυστερήσεων να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και είδαν τους παίκτες της Αταλάντα να πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση (2-1).

Το πρόγραμμα για τους «16» του Κυπέλλου

Τρίτη
Ίντερ – Πορντενόνε 0-0 [5-4 πέν.]

Τετάρτη
Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 3-2 (2′ Μπαμπακάρ, 59′ πέν. και 90′ πέν. Βερετού / 39′ Μπαρέτο, 77′ πέν. Γκαστόν Ραμίρες)

Μίλαν – Βερόνα 3-0 (22′ Σούσο, 30′ Ρομανιόλι, 55′ Κουτρόνε)