Aθλητικά Nέα«Αυτοκτόνησε» η Έλτσε στο Βαγιαδολίδ (vid)

«Αυτοκτόνησε» η Έλτσε στο Βαγιαδολίδ (vid)

Η Έλτσε είχε μεγάλη ευκαιρία να βγει από την επικίνδυνη ζώνη της La Liga όμως παρότι προηγήθηκε με 2-0, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία, 2-2, στην έδρα της Βαγιαδολίδ.

Οι νεοφώτιστοι πήραν κεφάλι χάρη σε δύο γκολ του Χοσάν Φεράντεθ στο 9ο και στο 43ο λεπτό και κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 70ο λεπτό. Στο 71’ ήρθε η πρώτη αντίδραση από τους γηπεδούχους, με τον Μίτσελ, ενώ ο Φερνάντεθ έφερε το ματς στα ίσα στο 89’, κάνοντας μεγάλη χαλάστρα στους φιλοξενούμενους, που έμειναν στο -1 από την σωτηρία.

Την ίδια ώρα, Κάντιθ και Λεβάντε αναδεικνύονταν ισόπαλες επίσης με 2-2, με όλα τα γκολ να επιτυγχάνονται στο πρώτο μισάωρο! Ο Περέα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 4’, με τον Μαρτί να γυρίζει τούμπα τα δεδομένα με δύο γκολ στο 8’ και στο 11’, προτού ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα, διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 28’.