Aθλητικά NέαΑΕΚ για… ψυχοφάρμακα!

ΑΕΚ για… ψυχοφάρμακα!

Με το συναίσθημα του να μην ξέρουν αν πρέπει να χαρούν ή να στενοχωρηθούν άφησε για μια ακόμη φορά τους φίλους της η ΑΕΚ! Από ‘κει που φλέρταρε με διασυρμό σε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, η «Ένωση» μεταμορφώθηκε και έμεινε πικραμένη από το γεγονός ότι δεν ολοκλήρωσε μια ακόμα επική ανατροπή επί της Ριέκα (2-2).

Απίστευτα κακή στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Χιμένεθ έγινε έρμαιο στις διαθέσεις των Κροατών, οι οποίοι πέτυχαν δυο γκολ με τον Γκόργκον (8’, 26’) και είχαν ισάριθμα δοκάρια. Το γκολ που πέτυχε ωστόσο ο Αραούχο στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, σήμανε αντεπίθεση για τους «κιτρινόμαυρους», που στρίμωξαν άγρια την αντίπαλό τους, ισοφάρισαν με τον Χριστοδουλόπουλο (55’) και θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση αν δεν δινόταν επιθετικό φάουλ σε γκολ του Αργεντινού ή δεν σημάδευε το δοκάρι σε κραυγαλέα ευκαιρία στο τέλος.

Έτσι, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σφραγίσει από σήμερα το εισιτήριο για τους «32» του Europa League και για να το καταφέρει θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να μην ηττηθεί στη Βιέννη από την Αούστρια.