ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΟδοστρωτήρας Γιάννης, με 37 πόντους διέλυσε τους Μπλέιζερς!

Οδοστρωτήρας Γιάννης, με 37 πόντους διέλυσε τους Μπλέιζερς!

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν οδοστρωτήρας κόντρα στους Μπλέιζερς και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 119-111, σταματώντας στους 37 πόντους!

Η αναμέτρηση κόντρα στους Σίξερς ήταν μια κακή παρένθεση για τον «Greek Freak», που επέστρεψε άμεσα στα υψηλά στάνταρ απόδοσης και με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος, οδήγησε τους Μπακς στη 12η νίκη της σεζόν, επικρατώντας των Μπλέιζερς με 119-111.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν ντέρμπι και οι Μπλέιζερς έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 30-32, ωστόσο στη συνέχεια οι Μπακς ήταν καταιγιστικοί, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αναλαμβάνει δράση και τα «Ελάφια» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 63-61.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν σε άλλο… level και οι Μπακς με επί μέρους 30-18, πήραν διαφορά 14ων πόντων (93-79), με τους Μπλέιζερς να κάνουν μια προσπάθεια για να επιστρέψουν, όμως τα «Ελάφια» δεν άφησαν το Πόρτλαντ να κάνει ντέρμπι το ματς και με το τελικό 119-109 πανηγύρισαν την 12η φετινή τους νίκη (12-4 το ρεκόρ τους).

Για ακόμη ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε την πολύτιμη βοήθεια του Τζρου Χόλιντεϊ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα, έχοντας, 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από τους Μπλέιζερς ξεχώρισε ο Άνφερνι Σάιμονς που είχε 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Τζεράμι Γκραντ να ακολουθεί με 18.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 63-61, 93-79, 119-111