ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEMε Σλούκα το 1-0 η Φενέρμπαχτσε!

Mε Σλούκα το 1-0 η Φενέρμπαχτσε!

Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το ματς με 17 πόντους με 2/2 βολές, 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1 ριμπάουντ σε 20’33” ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην Euroleague, αφού είχε πετύχει 17 πόντους στο διπλό του Ολυμπιακού επί της Φενέρ, στις 28/2/2014.

Ο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 57-55 στο 32′ ωστόσο ο Σλούκας πέτυχε τέσσερις σερί πόντους (61-55, 33’16”) κι εν συνεχεία έστειλε τη διαφορά στο +7 (69-62, 38′), κρατώντας τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ παρά την πίεση των Μαδριλένων. Πλέον η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θέλει να διπλασιάσει τις νίκες τις στο Game 2 που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (14/4, 20:45).

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με βασικούς τους Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς, Ντίξον, Ντατόμε και Ούντο απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης των Φερνάντεθ, Ρέγιες, Αγιόν, Γιουλ και Τέιλορ. Πολλά… νεύρα, πολύ άγχος και χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Ulker Sports Arena, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να αποτελεί σημείο αναφοράς στην επίθεση των γηπεδούχων κάνοντας το 9-8 στο 7’30” κι έχοντας 7 πόντους με 2/2 δίπ., 1/1 τρίπ. σε αυτό το διάστημα. Ο Σλούκας πήρε τη θέση του Σέρβου γκαρντ και διαμόρφωσε το 15-11 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να σουτάρει με 11% πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 1/9 τρίποντα.

Ο Ούντο έστειλε τη διαφορά στο +10 (32-22) με έξι συνεχόμενους πόντους για τη Φενέρμπαχτσε, την ώρα που η Ρεάλ δέχτηκε πολλά εύκολα καλάθια από πικ-εν-ρολ. Μάλιστα ο Ρίκι Χίκμαν έκανε το 36-22 στα 3’30” για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κωνσταντινούπολη ενώ οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-29, με μπροστάρη τον Μπογκντάνοβιτς (13π.). Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (3/14) όμως υπέπεσε σε 10 λάθη στο πρώτο 20λεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση στη συνέχεια, παρουσιάζοντας εντελώς διαφορετική εικόνα. Η ομάδα του Λάσο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με βάση την καλή άμυνα ενώ βρήκε λύσεις στην επίθεση, τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και με τα σουτ τριών πόντων. Έτσι προηγήθηκε για πρώτη φορά με τον Νοτσιόνι (51-52, 29’30”). Ο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 57-55 στο 32′ ωστόσο ο Σλούκας πέτυχε τέσσερις σερί πόντους (61-55, 33’16”) κι εν συνεχεία έστειλε τη διαφορά στο +7 (69-62, 38′), κρατώντας τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ παρά την πίεση των Μαδριλένων.

Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με σκορ 75-69 και πλέον θα διεκδικήσουν το 2-0 την προσεχή Πέμπτη (14/4) στην Ulker Sports Arena.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-29, 53-52, 75-69
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 4, Ερσέκ, Ούντο 10, Άντιτς 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 17 (2), Σλούκας 17 (1), Κάλινιτς 6, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 7 (1).
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 10 (2), Νοτσιόνι 4, Ματσιούλις 3, Ρέγιες 13, Ροντρίγκεθ 12 (3), Αγιόν 6, Κάρολ 6 (2), Λίμα, Γιούλ 12, Τέιλορ 3 (1).