ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΜε... διπλό και 34αρη Γιάννη οι Μπακς πέρασαν από το Ορλάντο

Με… διπλό και 34αρη Γιάννη οι Μπακς πέρασαν από το Ορλάντο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με ακόμη μια γεμάτη εμφάνιση και 34 πόντους, οδήγησε τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Ματζικ με 109-102.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής, με 10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/11 βολές, κάνοντας ακόμη ένα double-double την φετινή σεζόν.

Τα «Ελάφια» πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +9 (21-30), με το Μιλγουόκι να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +11 (45-56).

Οι Μπακς είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αυξάνοντας την διαφορά τους στο +16 (72-88), όμως στην τέταρτη περίοδο οι Μάτζικ επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να κάνουν θρίλερ τα τελευταία λεπτά μειώνοντας σε 101-97, δύο λεπτά πριν την λήξη.

Όμως κάπου εκεί η τεράστια ποιότητα του Γιάννη Αντετοκούνμπο «μίλησε», με τον Έλληνα σούπερ σταρ να σημειώνει πέντε πόντους στο φινάλε δίνοντας ξανά προβάδισμα… ασφαλείας στα «Ελάφια», που έφτασαν στο τελικό 106-99, πανηγυρίζοντας την 17η νίκη της σεζόν (17-6 το ρεκόρ τους).

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ, άγγιξε το triple double, συνθέτοντας για ακόμη μια φορά ανίκητο δίδυμο με τον Γιάννη, ενώ από την πλευρά των Μάτζικ, που γνώρισαν την 20η ήττα τους (5-20 το ρεκόρ), ξεχώρισε ο Φραντς Βάγκνερ με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Πάολο Μπανκέρο με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-30, 45-56, 72-88, 109-102