Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΖευγάρωσε τις νίκες του ο ΑΠΟΠ με διπλό στο Παραλίμνι

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο ΑΠΟΠ με διπλό στο Παραλίμνι

Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο ΑΠΟΠ Πάφου επικρατώντας με 77-70 στο νέο κλειστό στάδιο Παραλιμνίου της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζέιουαν Χιλ ο οποίος σημείωσε 24 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενουμένος να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού (19-21) με το τέλος της περιόδου. Το σκηνικό με τις εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο βολές του Γουίλιαμς να σχηματίζουν το 39-37 υπέρ της ομάδας του Παραλιμνίου με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου. Μέχρι το 28′ τις χώριζε ένα τρίποντο (53-50), με την Ένωση να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σερί έξι πόντων και να αποκτά διαφορά εννέα πόντων (59-50).

Οι «βυσσινί» κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 36′, όμως με λέι απ ο Χιλ έβαλε μπροστά (67-68) τους φιλοξενουμένους. Στο 38′ το σκορ ήταν ισόπαλο 70-70, με τον ΑΠΟΠ να ολοκληρώνει τον αγώνα με σερί έξι πόντων και τελικά να παίρνει το μεγάλο διπλό με 77-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-37, 59-50, 70-77

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης): Γουίλιαμς 15 (3), Σιλβέστερ 19 (2), Άνκραμ 12 (2), Παπαδόπουλος, Μπλάκσεαρ 12, Γεωργίου, Χαραλάμπους 6 (2), Γκρίφιν 2, Πυρίλλης 4

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Στόβερ 10, Πίγκραμ 13 (3), Κωστή 3 (1), Τέιλορ 13 (1), Χιλ 24 (3), Χ. Δημητρίου, Α. Δημητρίου 9 (1), Αγγελάκος 5 (1)