Βαριά ήττα από την Μεγάλη Βρετανία

Η Εθνική Ανδρών γνώρισε την ήττα από την Μεγάλη Βρετανία εκτός έδρας με 84-47, στην 4η και τελευταία αγωνιστική για την β’ προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2021. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στο παιχνίδι, όμως στα θετικά για την κυπριακή ομάδα ήταν η συμμετοχή αρκετών νεαρών καλαθοσφαιριστών στο παιχνίδι, οι οποίοι αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες που θα τους βοηθήσουν στην συνέχεια. Σημαντική ήταν η παρουσία των Κύπριων φιλάθλων στο παιχνίδι που έγινε στο Μάντσεστερ, αφού πέραν των 250 Κυπρίων ήταν στο πλευρό της Εθνικής Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει πλέον την προσοχή του στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης και στα παιχνίδια για την γ’ προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ.

Η Μεγάλη Βρετανία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 28-16 στην πρώτη περίοδο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 45-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύπρος ήταν βελτιωμένη και ισορρόπησε το παιχνίδι. Με το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 62-39. Έως την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο 84-47.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 45-24. 62-39, 84-47

Μεγάλη Βρετανία (Alberto Lorenzo): Gilchrist, Olaseni 4, Steel, Washington 9 (3), Wheatle 14 (2), Clark 4, Hamilton 2, Hesson 18 (1), Johnson 8 (1), Lawrence 11 (1), Okereafor 3 (1), Soko 11.

Κύπρος (Λίνος Γαβριήλ): Ελευθερίου, Κουμής 3, Λοϊζίδης 2, Μάρκου 6, Τρετιακόβ, Μπιγκς 11 (1), Γιανναράς 2, Μαντοβάνη, Μιχαήλ 8 (1), Ραζής 4, Σιζόπουλος 11 (3), Θεοχαρίδης.