Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΒ' Κατηγορία: Δύο στα δύο για ΑΕΛ-ΑΠΟΠ, πρώτη νίκη για Αχιλλέα Αγρού

Β’ Κατηγορία: Δύο στα δύο για ΑΕΛ-ΑΠΟΠ, πρώτη νίκη για Αχιλλέα Αγρού

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας ΑΕΛ, ΑΠΟΠ και Αχιλλέας Αγρού που επικράτησαν τους Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, Ζήνωνα και ΕΝΑΔ αντίστοιχα.

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα Αχιλλέας Καϊμακλίου-Εθνική Ανδρών Κ18 που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη 9 Νοεμβρίου. Ρεπό για αυτή την αγωνιστική είχε η Ομόνοια Λευκωσίας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ – ΑΕΛ 61-94

Ζευγάρωσε τις νίκες της η ΑΕΛ στο φετινό Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, όπου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής επικράτησε του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς με 94-61 εκτός έδρας. Σαφώς ανώτερη ήταν  η ΑΕΛ από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα με 19-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με την ΑΕΛ να κρατάει την διαφορά οκτώ πόντων που δημιούργησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου το σκορ έφθασε στο 33-25.

Έπειτα η ΑΕΛ ήταν ξανά ανώτερη μέσα στο παρκέ, φέρνοντας το σκορ στο 63-40 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ με το τέλος του αγώνα επικράτησε με 94-61. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σώζος Λεωνίδα με 22 πόντους (6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μιχάλης Λουκά με 17 πόντους (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Συμεών Αντωνίου (12 πόντους, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάριος Μονιάτης (11 πόντους, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Τίτος Μάρκου (11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 25-33, 40-63, 61-94.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σωκρατής Λαμάρης): Αλεξάνδρου 5 (1), Τζέρκοβιτς 9, Προκοπίου, Θεοδωσίου 8, Παναγιώτου  11 (1), Ιωαννίδης 6 (1), Αθανασίου 11 (1), Χρυσοστόμου 4, Καπουτσής 3 (1), Παπαχαραλάμπους 4.

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Περεντός): Αντωνίου 12 (1), Λουκά 17, Δανιήλ 8, Πιερίδης 4, Μονιάτης 11 (1), Καμπούρης 4, Μαυρομμάτης 5, Μάρκου 11, Λεωνίδα 22 (6).

ΑΠΟΠ – ΖΗΝΩΝΑΣ 93-34

Εύκολη εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΠ που πέτυχε το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, επικρατώντας με 93-34 του Ζήνωνα μέσα στην Πάφο. Από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης η ομάδα της Πάφου πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με 29-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 54-19 στην δεύτερη περίοδο.

Το συγκρότημα του Αντώνη Δημητρίου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, φέρνοντας το σκορ στο 78-26 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τελικό 93-34. Κορυφαίος του αγώνα ο Αρτέμιος Τομπάζος με 17 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Επίσης εξαιρετική ήταν οι Δημήτρης Κουρίδης (15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και Γιώργος Κουκούνης με 13 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 29-9, 54-19, 78-26, 93-34.

ΑΠΟΠ (Αντώνης Δημητρίου): Πολεμίτης 9 (1), Σκορδής 11, Κουρίδης 15, Καραπίττης 8 (1), Σταύρου 4, Θωμά 8 (2), Τομπάζος 17 (1), Κουκούνης 13 (1), Κολιάρος 2, Δημητρίου 6.

Ζήνωνας (Ιβάν Στάνκοβιτς): Μιχαήλ, Ανδρέου 4, Φυσεντίδης 12 (2), Αλεξάνδρου 8, Ξιούρουππας 2, Καρβούνης 4, Χριστοφίδης, Χατζούδης 4.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΓΡΟΥ – ΥΔΡΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΑΔ 75-29

Εύκολη νίκη πέτυχε στην έδρα του ο Αχιλλέας Αγρού που επικράτησε της ΕΝΑΔ με 75-29 σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για τον Αχιλλέα, όπου την πρώτη αγωνιστική είχε ρεπό. Η ομάδα του Αγρού ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 19-4 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 37-9 μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια, με το σκορ να φθάνει στο 57-25 στην τρίτη περίοδο και με 75-29 στο τέλος του αγώνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης  ο Ανδρέας Παπασταύρου που σημείωσε 19 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Κύπρος Γρηγορίου (13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Γιάννος Χατζηπετρής (10 πόντους, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-4, 37-9, 57-25, 75-29.

Αχιλλέας Αγρού (Στέφανος Αντωνιάδης): Παπασταύρου 19 (1), Ν. Κυριάκου 4, Π. Κυριάκου 2, Βίκτωρος 3 (1), Κανναουρίδης 6, Γ. Χατζηπετρής 10 (2), Αντωνιάδης 7 (2), Ξενοφώντος 7, Σταύρου 4 Α. Χατζηπετρής , Γρηγορίου 13.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Αντώνης Ασιήκαλης): Μαννάρης, Μιραλλάης 4, Χειμώνας, Γρηγορίου, Κουτουμπάς 2, Θεοδώρου 3, Ηλιάδης 3, Ρούσου 2, Αλεξανδρής 5, Ζιαρτής 10, Παπαστεφάνου.