Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΤο στροβολιώτικο… τρένο του Κεραυνού περνά και σφυρά

Το στροβολιώτικο… τρένο του Κεραυνού περνά και σφυρά

Τη 14η νίκη σε ισάριθμους αγώνες πήρε ο Κεραυνός, ο οποίος στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε του Απόλλωνα με 79-65 στο «Κώστας Παπαέλληνας». Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζέικ Ο’Μπράιαν με 20 πόντους (15 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Το αποτέλεσμα αντικατοπτρίζει όσα εκτυλίχθησαν στο κλειστό γήπεδο του Στροβόλου, αφού οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία από την αρχή και είχαν σχεδόν σε μόνιμη βάση διαφορά διψήφιου αριθμού (24-9 το πρώτο δεκάλεπτο, 38-25 στο ημίχρονο.

Παρά τη μείωση του σκορ στους 9 στο 23’ (44-35), οι πρωτοπόροι δεν είχαν τάσεις για «αυτοκτονία», αποκαθιστώντας σύντομα την τάξη (58-44, τρίτη περίοδος) και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο τελικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-25, 58-44, 79-65.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Γκραντ 9 (1), Χάγκινς 15 (2), Ρόρι 8 (1), Θεοχαρίδης, Ο’Μπράιαν 20, Όντομ 11 (1), Στυλιανού 16, Παφίτης, Παπαδημητρίου, Κορωνίδης.

Απόλλων (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Χάινς 15, Ντάγκλας 12 (3), Οράιλι 11 (2), Λιούις 8 (1), Ηλιάδης 10, Ελευθερίου 3 (1), Τζακ Ζντραβιτς, Τζάξον 6 (1), Γεωργίου.