Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΤέταρτη νίκη για την ΑΕΛ, κέρδισε και… βύθισε τον ΑΠΟΠ

Τέταρτη νίκη για την ΑΕΛ, κέρδισε και… βύθισε τον ΑΠΟΠ

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΕΚΑ ΑΕΛ αφού επικράτησε με 63-54 του ΑΠΟΠ για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. ACS MVP of the Game ήταν ο Κεντάριους Χάμιλτον με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα στο παιχνίδι αφού μέχρι το 5′ το σκορ ήταν 7-5. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Λεμεσού πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και έφτασε στο 20-8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΠΟΠ έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας το σκορ αφού στα μισά της ήταν 26-17. Παρόλα αυτά, η ΕΚΑ ΑΕΛ πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα για να φτάσει στο 35-19 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγώνα, αφού μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου δέχτηκαν μόλις 2 πόντους και μείωσαν σε 37-31.Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου βρήκε τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν 5 πόντοι (44-39).

Η ΕΚΑ ΑΕΛ διατηρούσε αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά της περιόδου, με τον ΑΠΟΠ να ακολουθά κατά πόδας (53-47). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος και ήταν αρκετοί για να δώσουν το ροζ φύλλο στην ομάδα της Λεμεσού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 35-19, 44-39, 63-54.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Γουόκερ 13, Χάμιλτον 17 (1), Δημακόπουλος 5, Χάρπερ 8, Πιττάκας 6 (2), Πασιαλής 2, Χικς 9 (1), Μονιάτης, Εύζωνας 3 (1).

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Στόβερ, Πίγκραμ 14 (2), Τέιλορ 17 (1), Α. Δημητρίου 2, Χιλ 16 (2), Χ. Δημητρίου 3 (1), Αγγελάκος 2.