ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROPE CUPΣπουδαία ευρωπαϊκή νίκη για τον Κεραυνό! (vid)

Σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη για τον Κεραυνό! (vid)

Ο Κεραυνός Στροβόλου πέτυχε μία πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη. Στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» επικράτησε της ολλανδικής Χάμερς Σβόλε, με 88-85 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup. Το παιχνίδι ήταν σε όλη την εξέλιξη του συναρπαστικό, με τις ομάδες να έχουν μικρές διαφορές στο σκορ.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο τα τελευταία στάδια του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 19 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, ωστόσο οι Ολλανδοί κατάφεραν να προηγηθούν με 28-22 στο τέλος της περιόδου. Μέχρι το 16’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στο +10 (47-37), με την ομάδα του Στροβόλου να μειώνει σε 55-48 στο ημίχρονο. Οι ολλανδοί κατάφεραν στην γ’ περίοδο να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Στο 27’ ήταν μπροστά με 71-63.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι κα με την λήξη του δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο την διαφορά (73-72). Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα η Hammers ήταν μπροστά στο σκορ με 85-79. Ακολούθησαν πέντε πόντοι από τον Ο’Μπράιαν, που μείωσε σε 85-84, στο 38:30. Μισό λεπτό αργότερα ο Αμπουκάρ με δίποντο έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 86-85, ενώ 4’’ πριν την λήξη του αγώνα ο Γκραντ με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-85.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 22-28, 48-55,72-73, 88-85

Κεραυνός (Χ. Λειβαδιώτης): Γκραντ 12 (2), Ουάγκιγκς 11 (3), Κιγκ 10, Ο`Μπράιαν 17 (3), Ρόρι 16 (40, Αμπουκάρ 19 (1), Κορωνίδης, Στυλιανού 3 (1), Θεοχαρίδης.

Χάμερς (Χ. Φαν Ντεν Μπελτ): Ντάλχμαν 12, Σ. Ουόλκερ 18 (4), Τζόνσον 25 (4), Χεράσι 8, Μ. Ουόλκερ 18 (4), Μπλέκερ, Μπάγκτερ 4, Σίλντερ, Όστρουμ.