Σούπερ εμφάνιση από το Παραλίμνι στην Πάφο

Η ΕΝΠ ήταν η νικήτρια στον τέταρτο και τελευταίο χρονικά αγώνα για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από την Πάφο επικρατώντας του ΑΠΟΠ με 87-59. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζόρντιν Γουίλιαμς με 30 πόντους (8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Μέχρι το 5’ το σκορ ήταν στο 10-8 για την ΕΝΠ, η οποία στην συνέχεια ανέβασε τον ρυθμό της και με το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με +9 (25-16). Ισορροπημένο ήταν στην συνέχεια το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ ημιχρόνου να πηγαίνει στο 45-36 υπέρ των «βυσσινί».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στην γ’ περίοδο όπου μέχρι το 25’ ήταν μπροστά με 58-40, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ οδηγήθηκε στο 73-58. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη επικράτησε με 87-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 36-45, 48-73, 59-87

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Στόβερ 8, Χ. Δημητρίου 6 (1), Τόμας 12 (1), Τέιλορ 14 (1), Χιλ 13 (2), Κωστή, Σταύρου, Εύζωνας, Α. Δημητρίου 2, Αγγελάκος, Μαυρομμάτης 4.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης): Χόλις 13 (1), Γουίλιαμς 30 (8), Ντάραμ 10, Παπαδόπουλος 4, Μπλάκσεαρ 7, Χαραλάμπους 3 (1), Γουρουνιάς, Ζαρτίλας, Σέπος 6 (2), Σολωμού, Άνκρουμ 14 (1).