ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROPE CUPΣημαντική νίκη για Κεραυνό, «ζευγάρωσε» τις επιτυχίες του

Σημαντική νίκη για Κεραυνό, «ζευγάρωσε» τις επιτυχίες του

Τη δεύτερη του νίκη του στον δεύτερο όμιλο του FIBA Europe Cup πέτυχε ο Κεραυνός, ο οποίος κέρδισε 76-70, στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», την Kapfenberg Bulls, για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τον Κεραυνό, που πέτυχε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ο Τζόσουα Χάγκινς με 22 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Η ομάδα του Στροβόλου μετά το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με δέκα πόντους (13-23), ενώ μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μείωσε τη διαφορά στους έξι (37-41).

Μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (43-53), όμως βρήκε τον τρόπο να καλύψει το χαμένο έδαφος και μέχρι το φινάλε αυτής της περιόδου πλησίασε την αντίπαλό του και έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (53-55).

Η «ερυθροκίτρινη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, στην έναρξη του οποίου ο Κεραυνός πέτυχε ένα σερί δέκα πόντων και επτά λεπτά πριν από το τέλος είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (63-55). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και πήραν τη νίκη με αποτέλεσμα 76-70.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 37-41, 53-55, 76-70

Kapfenberg Bulls (Mike Coffin): Gumbs 19 (4), Hahn 3 (1), Jones 11 (1), Sarlija 4, Vujosevic 27 (3), Atwood 3 (1), Braxton 3 (1), Koka, Moschik

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Γκραντ, Χάγκινς 22 (4), Μιχαήλ 19 (4), Ο’Μπράιαν 13 (1), Ρόρι 2, Κινγκ 9, Κορωνίδης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Θεοχαρίδης 5 (1)